sábado, 26 de abril de 2014

Treball de Eva Atienza


He elaborado un material para trabajar con mis alumnos de 3 años el tema de LOS ANIMALES, que vamos a trabajar en el 3º trimestre.

Los primeros juegos son uno de cartas y un loto. Los utilizaremos para trabajar el vocabulario y para hacer clasificaciones o juegos de parejas con las imágenes. Y además en la baraja ya pueden ver también como se escriben los nombres de los animales.

Después he elaborado un dictado mudo en forma de dominó, solo con 8 animales y solo de 2 sílabas. La propuesta es para trabajar la escritura espontánea.

Acompañan a estos juegos 2 presentaciones: Una de vocabulario y presentación del nombre de los animales. Y la segunda es para elegir la palabra. Creo que las 2 son adecuadas para la edad de mis alumnos.

Y para terminar he elaborado 2 LIM. Uno de arrastrar y otro de letras secretas. Los 2 están hechos con 8 nombres de animales de 2 sílabas. Son sencillos y creo que una vez que entiendan cómo funciona el juego serán capaces de hacerlo sin problema.
El segundo es más complicado, porque está todo el abecedario. Pero si lo hemos trabajado en el primero, y con un poco de ayuda seguro que les gusta jugar.

miércoles, 16 de abril de 2014

Treball de Maria Chornet

UNITAT DIDÀCTICA:

 CONEIXEM ELS ANIMALS  I  A ON  VIUEN.

Dirigida a l’alumnat  de  4 anys  d’infantil  amb  n.e.e. de  comunicació.

Objectius:
  • -          Mantrindre  l’atenció   en  l’activitat.
  • -          Esperar el seu torn.
  • -          Escoltar el  nom  de l’animal  reproduït  per  la  mestra.
  • -          Al escoltar el nom associar-lo amb la seua  imatge, senyalant el dibuix.
  • -          Vorer  l’imatge de l’animal i encasillar-lo en el dibuix de la seu hàbitat : selva-granja-casa.
  • -          Al vorer l’imatge de l’animal reproduïr el seu nom, seguit de la mestra.
  • -          Vorer l’imatge i dir el nom de l’animal sense cap ajuda
  • -          Al vorer l’imatge de l’animal reproduïron viu, seguit de la mestra.
  • -          Vorer l’imatge i dir on viu, mentres el classifica en el seu dibuix corresponent.
  • -          Identificació de grafies de forma visual.


Metodologia:
  • Activa, participativa.
  • Amb  ajuda  visual.
  • Potenciant  l’aprenentatge  mitjançant  el   joc.
  • Adequada  al ritme  d’aprenentatge  de  l’alumn@.


Activitats:
Per  poder  desenvolupar  aquest  objectius  he triat  una representació  d’animals  adequats  al seu  nivell  d’aprenentatge.



He realitzat les egüents activitats:

Avalucaió:
  • Continua, considerant  el  procés  i ritme  d’aprenentatge  de  l’alumn@.


Treball de Rosabel Vives

He preparat 3 activitats per a l’alumnat de segon curs de  Primaria, PT o logopedia per reforçar els digrafs: “ll”,”ny” i ”rr”. Una altra activitat per treballar  lletra majúscula i lletra  minúscula ( lletra de pal i lligada).
Una activitat per treballar l’abecedari amb xiquets d’infantil i  primer de Primaria, PT o logopedia on associen el so de les lletres amb el nom dels animals al igual que ho fan quan 
associen els sons amb els noms del xiquets de la clase.


JORNADA COMPETÈNCIA LINGÜÍSTICA I COMPETÈNCIA DIGITAL

INSCRIPCIÓ CEFIRE VALENCIA:

martes, 15 de abril de 2014

Treball de Lidón Morente

Treballs fets amb el Facil en el curs.

ACTIVITAT 1: aparellar paraules dibuix.

ACTIVITAT 2: joc de cartes.

ACTIVITAT 3: un dau.

ACTIVITAT 4: dominó text dibuix.

ACTIVITAT 5: Enganxa un gomet en els dibuixos que tinguen el so /m/.

ACTIVITAT 6: power point de triar vehicles.


Treball de Pilar Mora

Las siguientes actividades están programadas para un grupo de alumnos de aula específica en un centro ordinario, concretamente para 6 alumnos de entre 9 y 12 años con deficiencia mental moderada y con competencia curricular de 1º de Educación Primaria. 
Las actividades quedarán englobadas en un Proyecto sobre “El Cuerpo Humano”, donde se trabaja la lectoescritura de manera globalizada. 
El idioma elegido es el castellano por ser la lengua materna de los alumnos.

ACTIVIDAD 1: Juego de Cartas. Se presentan al alumno las partes del cuerpo a estudiar y su palabra correspondiente. 

ACTIVIDAD 2: Dominó de dibujos y palabras, con la lista de palabras trabajada anteriormente.

ACTIVIDAD 3: Identificar palabra- dibujo en dos columnas. 

ACTIVIDAD 4: Escribir cada palabra estudiada debajo de su dibujo. 

ACTIVIDAD 5: Por último, tendrán que leer las palabras estudiadas y dibujarlas. 


domingo, 6 de abril de 2014

Treballs de Vanessa Moya

ACTIVITAT1: Es tracta d'un dominó en el qual es treballen els colors. Aquesta activitat està dirigida per a Educació Infantil i més concretament per a 4 anys. Es pot aprofitar que ja solen saber els colors per a treballar la lectoescriptura amb ells.

ACTIVITAT 2: Es tracta d'un dictat on apareixen les imatges dels personatges que habitualment solen aparèixer en els contes que tracten a l'aula. L'alumnat haurà d'escriure a través de l'escriptura espontània com s'escriuen els personatges de les imatges. Aquesta activitat està dirigida per a alumnes de 5 anys d'Educació Infantil o per a primer d'Educació Primaria.

ACTIVITAT 3: Es tracta d'un joc de cartes sobre la roba. Aquesta activitat pot anar dirigida per Educació Infantil. Si imprimim dues còpies podem ensenyar a jugar al memory.

ACTIVITAT 4: Es tracta d'un joc d' aparellament en el qual els alumnes han de relacionar la paraula (escrita amb lletra lligada) amb la seua imatge. Aquesta activitat estaria dirigida per a alumnes de 5 anys d'Educació Infantil o per a primer d'Educació Primària.





jueves, 3 de abril de 2014

Treball de Esther Ferrando

Activitats per a alumnat de primer cicle d’Educació Primaria, per a l’aula de PT. Amb l’ojectiu de donar reforç en el treball de lecto-escriptura.

o   Dòmino amb paraules i nombre de síl·labes. (En castellà)

o   Joc de loto amb paraules amb rr i r. (En valencià)

o   Joc de l’Oca amb paraules que comencen per j i g. (En valencià)

o   PowerPoint per treballar l’abecedari. Amb conceptes relacionats amb el menjar. (En valencià)


o   Treballem l’ortografia amb un PowerPoint amb paraules amb bl i br. (En valencià)